Chief of machining department

Ref. č. : PR20200085

Miesto práce : Banskobystrický kraj
Termín nástupu : ihneď / dohodou
Plat : starts at 1500€ btto basic salary + bonuses

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

  •          Responsible for final machining department
  •          Responsible for the output of the each single machine in time and quality required
  •          Responsible for preparation of the saving project improving tools, jigs, CNC programs
  •          Project cost and cost tracking, monitoring and controls of the various saving projects
  •          Achievement tracking and report
  •          Develop and maintain production efficiency/cost controls with effective system and policies
  •          Analyze and improve the process flow of the department improving the utilization of the available IT system in order to increase the automation of the activity
  •          Report the monthly activity problems and achievements to the top management

Iné výhody

Požiadavky na zamestnanca

  • vysokoškolské II. stupňa
  • vysokoškolské I. stupňa
  • vysokoškolské III. stupňa

Jazykové znalosti

  • Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Hard skills

  •          Minimum bachelor´s degree
  •          Clear and proven experience  in same position in industrial group, better if on the mechanical and steel works
  •          Good  English skills
  •          Knowledge of MS Office (Excel, Word)
  •          Knowledge of accounting system QAD  is a plus.

Soft skills

  •          Highly accurate and efficient
  •          Good management and organizational skills and aptitude for numbers
  •          Good communication skills, written and verbal
  •          Excellent interpersonal skills

Kontakt

Kontaktná osoba:
Tel.: 421911948362
Email: bhr072@balanced-hr.com

Vyhľadávanie

Nové miesta

Front office customer care with Italian and French

Bratislavský kraj, Bratislava
POSLAŤ CV

Vedúci oddelenia trieskového obrábania

Banskobystrický kraj
POSLAŤ CV

Fakturant/-ka s výbornou nemčinou - zmluva na 1 rok

POSLAŤ CV

Senior účtovník/-čka s aktívnou angličtinou

POSLAŤ CV

HR Generalist

Banskobystrický kraj, Prešovský kraj, Košický kraj